جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چگونه از یازدهم برای کنکور بخوانیم؟

استراتژی پایه یازدهم برای نتیجه گیری تو کنکور خیلی مهمه پس لازمه که بدونیم چگونه از یازدهم برای کنکور بخوانیم؟

شاید در سال یازدهم به اندازه سال کنکور مشغله نداشته باشید اما پایه یازدهم هم یکی از پایه های مهم و سرنوشت ساز برای هر کنکوری است. اگر سال یازدهم برنامه ریزی خوبی داشته باشید و بتوانید دروس این پایه را خوب مطالعه و جم عبندی کنید، کارتان برای کنکور سال بعد بسیار راحت تر م یشود. به علاوه تابستان سال یازدهم یک بازه مهم و استراتژیک است و اکثر رتبه برترها تابستان سال یازدهم را نقطه آغاز مطالعه جدی برای کنکور دانسته اند. در سال یازدهم کنکوری درس بخوانیم یا تشریحی؟ چگونه از یازدهم برای کنکور بخوانیم؟ در تابستان یازدهم چطور برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟


اهمیت پایه یازدهم در موفقیت برای کنکور

اهمیت پایه یازدهم را از چند جهت م یتوانیم بررسی کنیم، اول از همه تعداد سوالات مربوط به این پایه در کنکور سراسری است. سهم سوالات دروس پایه یازدهم از سهم سوالات پایه دهم بیشتر است اما تعداد سوالات مربوط به این پایه در برخی دروس کمتر از پایه دوازدهم و در اکثر دروس به اندازه پایه دوازدهم است. صرف نظر از این بحث ها پایه یازدهم مه مترین پایه در دوره متوسطه دوم است؛ چون در این سال به اندازه سال دوازدهم سرتان شلوغ نیست و زمان کافی برای ایجاد عادات مثبت کنکوری در اختیار دارید. از طرفی با یک برنامه ریزی صحیح می توانید در سال یازدهم دروس هر دو پایه را مطالعه کرده و با آمادگی و اطلاعات کامل وارد پایه دوازدهم شوید.


تاثیر معدل پایه یازدهم در کنکور سراسری

کی از سوالات پر تکرار داوطلبان این است که آیا معدل پایه یازدهم روی نتیجه کنکور تاثیر دارد؟ در کل هر گاه امتحان درسی به صورت هماهنگ کشوری برگزار شود، نمره آن درس می تواند روی نتیجه کنکور تاثیر بگذارد. به زبان ساده تر اگر امتحانات پایه یازدهم به صورت هماهنگ کشوری برگزار شود احتمال اینکه در نتیجه کنکور تاثیر داشته باشد زیاد است؛ اما اگر این امتحانات در سطح مدارس باشند، نمره آنها تاثیر مستقیمی روی نتیجه کنکور سراسری نم یگذارد. سازمان سنجش و آموزش کشور در نظر دارد که هر سال سهم تاثیر معدل را در نتیجه کنکور بیشتر کند و علاوه بر نمرات پایه دوازدهم، نمرات پایه های دهم و یازدهم را هم در نتیجه کنکور تاثیر دهد.


در سال یازدهم کنکوری (تستی) درس بخوانیم یا تشریحی؟

خیلی اوقات دان شآموزان یازدهمی با نگرانی به من مراجعه می کنند و م یگویند من گیج شده ام چون نمی دانم امسال بهتر است کنکوری و تستی درس بخوانم یا تشریحی! عزیزان چرا فکر م یکنید این ها دو مقوله کاملا جدا هستند و هیچ ربطی به هم ندارند؟ تشریحی خواندن و تست زدن مکمل هم هستند و اصلا باید هر دو روش در کنار هم به کار گرفته شوند تا روی یک درس به تسلط برسید. ببینید بعد از یادگیری هر درسی ابتدا آن را به صورت تشریحی بخوانید، به این ترتیب هم برای امتحانات مدرسه آماده می شوید و هم بعدها کارتان در حل تست راح تتر می شود. بعد از تشریحی خواندن، با حل تعدادی تست به تسلط می رسید و ممکن است نکات جدیدی را در حین تس تزنی بیاموزید؛ پس در سال یازدهم تستی_تشریحی درس بخوانید!


سال یازدهم چند ساعت مطالعه داشته باشیم؟

سال یازدهم لازم است ساعت مطالعه روزانه تان را افزایش دهید و دقیق تر برنامه ریزی کنید؛ چون حجم کارهای روزانه شما افزایش پیدا کرده است. در روزهایی که مدرسه م یروید حدود 5 ساعت و در روزهای تعطیل 8 ساعت مطالعه کنید. و حتما در طول هفته یک نصفه روز را به استراحت مطلق و تجدید قوا اختصاص دهید!


کل تایم مطالعاتی هر روز را به سه بخش تقسیم کنید:

یک قسمت را به مطالعه تشریحی دروس یازدهم و انجام تکالیف مدرسه اختصاص دهید

بخش دیگر را به حل تست برای دروس یازدهم بپردازید.

بخش آخر را به تس تزنی و مرور مطالب پایه دهم اختصاص دهید.

چگونه از یازدهم برای کنکور بخوانیم؟


چطور از سال یازدهم برای کنکور بخوانیم؟

اگر کل سال دهم و تابستان آن را به دلیل تنبلی و سهل انگاری از دست داده اید، هنوز هم زمان برای جبران دارید اما لطفا سال یازدهم یک تصمیم جدی بگیرید و به خودتان قول بدهید که امسال عادات غلط و تنبلی کردن را کنار می گذارید و مطالعه برای کنکور را شروع می کنید. از آغاز سال تحصیلی باید چند کار مهم را انجام دهید؛ این کارهای مهم را در قالب پنج گام آورده ایم. اگر توضیحات زیر برای شما کافی نیستند، برای مطالعه توضیحات بیشتر در مورد روش برنام هریزی، تس تزنی، انتخاب منابع و… می توانید از مقالات وب سایت فروشگاه پایتخت کتاب استفاده کنید.
گام اول، هدف گذاری مجدد: یک بار دیگر با خودتان خلوت کنید و ببینید که هدفتان از شرکت در کنکور چیست و آیا متناسب با هدفتان تلاش می کنید. هر چقدر هدفتان را دقیق تر مشخص کنید احتمال رسیدن به آن بیشتر می شود، هدف شما قبولی در کدام رشته است؟ در چه شهری؟ چه حدود رتبه ای باید داشته باشید؟ به چند ساعت مطالعه نیاز دارید؟
گام دوم، برنامه ریزی حرفه ای تر: اگر در حال حاضر به اندازه هدفتان تلاش نم یکنید، چه کارهایی لازم است انجام دهید تا به هدفتان نزدیک تر شوید؟ در سال یازدهم باید حرفه ای تر برنام هریزی کنید و یاد بگیرید که برای خواب، تفریح، استراحت و استفاده از گوشی و فضای مجازی هم برنامه داشته باشید. هر شب قبل از خواب لیست کارهای روز بعد را بنویسید، کارها را بر اساس اولویت مرتب کنید، زمان تقریبی برای انجام هر کار را در مقابل آن بنویسید و بعد از اتمام هر کار در مقابل آن یک تیک بزنید.
گام سوم، تست زنی جدی تر: شاید در سال دهم خیلی تس تزنی را جدی نگرفته اید، هیچ اشکالی ندارد می توانید تس تزنی را از سال یازدهم آغاز کنید. امسال باید انواع تست را بشناسید، اصول تس تزنی را یاد بگیرید و علاوه بر حل تست آموزشی، تست زمان دار هم کار کنید. برای حل تست های آموزشی زمان در نظر نم یگیریم و بعد از حل هر تست پاسخ آن را بررسی کرده و سراغ تست بعدی م یرویم. برای تست های زمان دار ابتدا تعدادی سوال را مشخص کرده و به آن ها در یک تایم مشخص و به صورت یکجا پاسخ می دهیم.
گام چهارم، تهیه کتا بهای تست پایه کنکور: توصیه م یکنم سال یازدهم در کنار کتاب های درسی، از کتاب های تستی و کنکوری مناسب استفاده کنید.
گام پنجم، شرکت در آزمون آزمایشی: پایه یازدهم بهترین زمانی است که می توانید با شرکت در آزمون های آزمایشی، روش صحیح برنامه ریزی کردن، مدیریت زمان و مدیریت جلسه آزمون را یاد بگیرید. اگر نمی توانید یا هزینه شرکت در آزمون ها را ندارید، می توانید از وب سایت موسساتی مثل قلم چی، گزینه دو یا سنجش آزمو نها را دانلود کنید و در منزل از خودتان امتحان بگیرید.


در تابستان یازدهم چطور برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟

اگر مصاحبه رتبه برترها را مطالعه کرده باشید، متوجه می شوید که هیچ کدام از آن ها تابستان سال یازدهم را از دست نداده اند و اکثر آن ها مطالعه جدی برای کنکور را از همین بازه آغاز کرده اند. در واقع شما باید کل دروس تخصصی سال دهم و یازدهم را در بازه تابستان جمع بندی و رفع اشکال کنید و یک زیر بنا و پایه قوی و محکم برای سال بعد بسازید. کدام مباحث را بخوانیم؟ کل دروس تخصصی دهم و یازدهم را با تست بخوانید و روی دروسی که مشکل دارید زمان بیشتری بگذارید. برای برخی دروس مثل ریاضی حتی اگر لازم است نیم نگاهی به پایه های قبلی مثل نهم هم داشته باشید. چند ساعت درس بخوانیم؟ روزی 5 تا 7 ساعت باید درس بخوانید، اگر فکر می کنید این ساعت مطالعه زیاد است و نباید در تابستان زیاد خودتان را خسته کنید، باید بگویم که برای جبران آن باید سال بعد چند برابر مطالعه داشته باشید!


چند نکته مهم درباره شروع کنکور از تابستان یازدهم

چطور در عرض سه ماه دروس دهم و یازدهم را برای کنکور مطالعه کنیم؟ برای اینکه بتوانید از بازه نسبتا کوتاه تابستان بیشترین استفاده را ببرید و در پایان این سه ماه از خودتان رضایت داشته باشید، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید: وسواس نداشته باشید و کل زمانتان را روی یک درس نگذارید. در برنامه ریزی روزانه تان چند درس را بگنجانید و تنوع را رعایت کنید به اندازه کافی بخوابید و تفریح داشته باشید عادت هایی مثل بلندخوانی، کندخوانی، اعتیاد به فضای مجازی یا خواب نامنظم را ترک کنید. عادت کنید که به برنام هریزی هایتان پایبند باشید اگر سال های گذشته مطالعه خوبی داشته اید، در تابستان کتا بها را تورق کنید تا متوجه شوید که کدام بخش ها به مطالعه بیشتری نیاز دارند تس تزنی را فراموش نکنید و علاوه بر تس تزنی روش تحلیل تست ها و آزمون ها را هم یاد بگیرید.

سخن آخر

شکایت اکثر داوطلبان دوازدهمی این است که در سال کنکور زمان کافی برای انجام کارهای بی شمارشان ندارند؛ امتحانات نهایی از یک طرف و کنکور و دغدغه قبولی در کنکور هم از طرف دیگر! می خواهید کلید حل این مشکل را بدانید؟ سال یازدهم را جدی بگیرید و مطالعه برای کنکور را از همین امسال آغاز کنید. در این محتوا در مورد اهمیت مطالعه در سال یازدهم صحبت کردیم، گفتیم که در این سال چند ساعت لازم است مطالعه داشته باشید و به سوال چگونه از یازدهم برای کنکور بخوانیم؟ پاسخ دادیم. در انتها در مورد یک بازه بسیار مهم و استراتژیک یعنی تابستان سال یازدهم صحبت کردیم و برای استفاده بهتر از این بازه چند نکته مطرح کردیم.


ستایش مردی – عضو تیم مشاوره تحصیلی مجموعه جهاد آموزشی

چگونه از یازدهم برای کنکور بخوانیم؟

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباطی

سلام دوست عزیز
در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد مجموعه مشاوره تحصیلی و آموزشی جهاد آموزشی میتوانید از طریق روش های زیر با ما در ارتباط باشید: