جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دوروش مطالعه بروز و مفید

دوستان عزیز کنکوری در این مقاله قراره دوروش مطالعه بروز و مفید رو به شما معرفی کنم، تا انتهای مقاله همراهم باشید.

 روش بروز و مفید مطالعه درس

مطالعه یکی از مهمترین فعالیت های آموزشی است که برای یادگیری و توسعه دانش لازم است. اما مطالعه به هر شکلی نمی تواند نتیجه مطلوب را بدهد. برای اینکه مطالعه موثر و کارآمد باشد، باید از روش های صحیح و علمی استفاده کرد. در این مقاله به معرفی چند روش بروز و مفید مطالعه درس می پردازیم که می توانند به شما کمک کنند تا بهتر و سریعتر یاد بگیرید و مطالب را در ذهن خود تثبیت کنید.

 روش پس ختام (SQ4R)

روش پس ختام یا SQ4R یکی از موثرترین روش های مطالعه است که از شش مرحله تشکیل شده است. این شش مرحله عبارتند از:

– پیش خوانی (Survey): در این مرحله یک نگاه کلی به مطلب یا نوشته ای که قصد دارید آن را بخوانید، بیندازید؛ به تیترها و کلمات کلیدی نگاه کنید و سعی کنید بدون خواندن مطلب منظور و مفهومی که قرار است به آن پرداخته شود را بفهمید.

– سوال کردن (Question): بعد از آن که با استفاده از پیش خوانی مفاهیم و هدف کلی نوشته را فهمیدید، شروع به طرح سوالات درباره موضوعی که قرار است درباره آن مطالعه شود، کنید. این کار باعث افزایش تمرکز ذهن شما روی موضوع اصلی شده و مطالعه عمیق تر و بهتر انجام خواهد شود.

– خواندن (Read): در این مرحله باید متن کتاب یا مطلب را با دقت بخوانید و آن را یاد بگیرید. دقت کنید که ما در این مرحله هیچ چیزی را حفظ نمی کنیم؛ بلکه سعی می کنیم تا به صورت کامل مطلب را یاد بگیریم. یادداشت برداری (نوت برداری) هم در این مرحله انجام می شود؛ شما باید از مطالبی که یاد گرفته اید یادداشت برداری کنید.

– تفکر (Recite): این مرحله هم زمان با مرحله خواندن انجام می شود. در حین خواندن و یادگیری مفاهیم، به آن فکر کنید! برای خود مثال بزنید و در ذهن خود تصویرسازی کنید. این مرحله باعث می شود که مفاهیم در ذهن شما تثبیت شده و نیازی به حفظ کردن مجدد آن نداشته باشید.

– بررسی (Review): در این مرحله باید مطالبی که خوانده و یاد گرفته اید را مرور کنید. مرور می تواند به صورت خواندن مجدد متن، خواندن یادداشت ها، پاسخ دادن به سوالات خود یا دیگران، تست زدن و یا هر روش دیگری که برای شما مناسب است، انجام شود. مرور باعث می شود که مطالب در حافظه بلند مدت شما ذخیره شوند و در زمان لازم به خاطر بیاورید.

– توسعه (Expand): در این مرحله باید سعی کنید که مطالبی که یاد گرفته اید را با دانش و تجربه خود یا با منابع دیگر توسعه دهید. این کار باعث می شود که مطالب را بهتر درک کنید و با موضوعات مرتبط ارتباط برقرار کنید. می توانید از روش های مختلفی مانند تحلیل، نقد، تفسیر، تطبیق، خلاصه نویسی، تولید محتوا و یا هر روش دیگری که برای شما جذاب است، استفاده کنید.

روش پس ختام یک روش علمی و جهانی است که می تواند تاثیر و بازده زمان مطالعه شما را افزایش دهد. این روش را می توانید برای مطالعه هر نوع متن یا کتابی که می خواهید یاد بگیرید، به کار ببرید. اگر این روش را به صورت مداوم و مستمر انجام دهید، مطمئن باشید که نتایج مطلوبی را خواهید دید.

دوروش مطالعه بروز و مفید

 روش پی‌ال‌آر (PLR)

روش پی‌ال‌آر یا PLR یک روش ساده و کارآمد برای مطالعه کتاب های درسی است. این روش از سه مرحله تشکیل شده است که به ترتیب عبارتند از:


پیش‌نمایش: در این مرحله، قبل از شروع به خواندن متن، به عناوین، زیرعناوین، جداول، نمودارها، تصاویر و خلاصه‌های متن نگاه می‌کنید تا یک تصویر کلی از موضوع و اهداف متن به دست آورید. این کار به شما کمک می‌کند که متن را با توجه به پیش‌زمینه و دانش قبلی خود بررسی کنید و انتظارات خود را از متن تنظیم کنید.
یادگیری: در این مرحله، شروع به خواندن متن می‌کنید و همزمان یادداشت‌برداری می‌کنید. یادداشت‌برداری می‌تواند شامل خلاصه‌سازی، برجسته‌کردن، انجام تمرینات، پاسخ به سوالات و نوشتن نکات مهم باشد. این کار به شما کمک می‌کند که متن را بهتر فهمیده و به خاطر بسپارید. همچنین می‌توانید از روش‌های مختلفی مثل تصویرسازی، تشکیل گروه‌های مطالعه، توضیح دادن مطلب به دیگران و ایجاد ارتباط بین مطلب و زندگی واقعی برای تقویت یادگیری خود استفاده کنید.
مرور: در این مرحله، پس از خواندن متن، به مرور یادداشت‌ها و مطالب خود می‌پردازید تا آن‌ها را در حافظه‌تان تثبیت کنید. مرور می‌تواند شامل خواندن دوباره یادداشت‌ها، انجام تست‌ها، بازگویی مطلب و ایجاد نقشه‌های ذهنی باشد. این کار به شما کمک می‌کند که مطلب را در طولانی‌مدت به یاد داشته باشید و از فراموشی جلوگیری کنید.
این روش مطالعه ی PLR یک روش کارآمد و مفید برای خواندن و یادگیری متون مختلف است که می‌تواند به شما کمک کند که مطالعه‌تان را بهبود ببخشید و نتایج بهتری کسب کنید

آجودانی کارشناس بهداشت – عضو تیم مشاوره تحصیلی مجموعه جهاد آموزشی

دوروش مطالعه بروز و مفید

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباطی

سلام دوست عزیز
در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد مجموعه مشاوره تحصیلی و آموزشی جهاد آموزشی میتوانید از طریق روش های زیر با ما در ارتباط باشید: