جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دوران جمع بندی کنکور

در این مقاله بهتون بهترین روش ها و باید ها و نباید های دوران جمع بندی کنکور رو میگم، با من همراه باشید:

چگونه متن های طولانی را حفظ کنیم؟

دانش آموزان سال دوازدهم سه تا چهار هفته بعد از اتمام امتحانات پایان ترم که به دوران جمع بندی کنکور معروف است

دوران جمع بندی کنکور دیگر زمانی برای یادگیری و آموختن مطالب جدید نیست. در این فرصت کوتاه یک ماهه فقط باید به مرور و دوره مطالبی که در این سه سال خوانده‌اید بپردازید تا به بهترین شکل در حافظه شما تثبیت شوند. در این دوره شما باید با یک برنامه‌ریزی مشخص تمام نکات کلیدی و تست خیز را به طور کامل مرور کنید.

به طور کلی، بسته به اینکه هر دانش آموزی در چه سطحی قرار دارد باید بررسی شود که کدام یک از این روش‌ها روی آن‌ها بیشتر جواب می‌دهد و از آن نتیجه می‌گیرند. ممکن است دانش آموزی از ابتدا روی درس‌های خود خوب کار نکرده باشد و دانش آموزی دیگر پایه درسی بسیار قوی داشته باشد.

روش سه روز یکبار

در روش سه روز یکبار که بهترین روش جمع بندی کنکور است، شما باید هر ۳ روز یک آزمون جامع شبیه کنکور سراسری برگزار کنید. بهترین منابع جمع بندی کنکور برای تست زنی، سوالات کنکورهای سراسری داخل و خارج سال های گذشته هستند.در هر دوره سه روزه به این روش عمل کنید: ساعت ۸ صبح روز اول، دفترچه سوالات و پاسخبرگ سفید را آماده کرده و ترجیحا با لباس رسمی و تمام وسایلی که در جلسه کنکور با خود همراه دارید روی صندلی دسته دار یا مکان مناسبی قرار بگیرید و فرض کنید دقیقا سر جلسه کنکور هستید. در دو روز و نیم باقی مانده سوالاتی را که نتوانسته اید صحیح پاسخ دهید یا با شک جواب داده اید بررسی و ارزیابی کنید. در واقع شما در هر دوره سه روز، ۶ نیم روز فرصت دارید که نیم روز اول صرف برگزاری آزمون و ۵ نیم روز دیگر صرف بررسی و تحلیل و ارزیابی سوالات همان آزمون خواهد شد. در دوره های سه روزه بعدی نیز به همین شکل عمل کنید و هر بار سوالات کنکور سراسری یکی از سالهای گذشته را به شکل کنکور واقعی برگزار کنید.

خواندن مبحث جدید ممنوع

دانش‌آموزان باید به این موضوع مهم توجه کنند که در دوران جمع بندی کنکور نباید به مطالعه مطالب جدید پرداخته شود. چراکه یادگیری مطالب جدید، آن هم با عجله بدون اینکه بتوانید حتی یک تست را در این مباحث به درستی پاسخ دهید کاملا بی‌فایده است. ضمنا با مطالعه مباحث جدید زمان شما تلف شده و از برنامه‌ریزی خود عقب می‌مانید و دیگر نمی‌توانید به مرور مباحث قبلی بپردازید پس بهترین کار در دوران جمع بندی کنکور این است که فقط روی مطالبی که قبلا مطالعه کرده‌اید کار کنید و آن‌ها را در حافظه خود تثبیت کنید.

تمرکز روی نقاط ضعف

یکی از مزایای دوران جمع بندی کنکور این است که شما نقاط قوت و ضعف خود را بررسی می‌کنید. بدین ترتیب تشخیص می‌دهید که زمان خود را بیشتر روی چه مباحثی بگذارید. حتی می‌توانید از زمان گذاشتن بر روی مباحثی که  در آن‌ها قوی هستید صرف نظر کنید و مباحثی که در آن‌ها مشکل دارید را بیشتر مطالعه کنید.

تمرین برای افزایش سرعت تست زنی

زمانی که شما به مرور مطالب درسی مشغول هستید می‌توانید همزمان سرعت تست زنی خود را نیز بالا ببرید و به این ترتیب هم مهارت مدیریت زمان را در خودتان تقویت کرده‌اید و هم سرعت خود را در تست زدن بالا برده‌اید. در واقع، این موضوع یکی از نکات مهم در دوران جمع بندی کنکور محسوب می‌شود

بهبود توانایی مدیریت زمان

برای این کار مطالب درسی رو به سه دسته تقسیم کنید.

دسته اول مطالبی که تا به حال نخوانده‌اید. این مطالب را به طور کل کنار بگذارید.

دسته دوم مباحثی که در آن‌ها ضعف دارید و باید بهبود یابند

دسته سوم مباحثی است که شما به آن‌ها تسلط کامل  دارید.

منابع جدید تهیه نکنید و از منابع قبلی استفاده کنید.

 زمان جمع بندی

دوران جمع بندی کنکور

تعطیلات عید نوروز← دو هفته‌ای ← مرور و جمع بندی درس‌های پایه دهم و یازدهم و دوازدهم 

جمع بندی نیمسال اول  ← در هر پایه‌ای که درس می‌خوانید باید نصف مطالب درسی آن پایه و کل مطالب درسی پایه یا پایه‌های قبل را به طور کامل مرور و جمع بندی کنید.

اینکه در نیمسال دوم و یا قبل از کنکور زمان برای جمع بندی دارید اصلا بهانه خوبی نیست که جمع بندی نیمسال اول را نادیده بگیرید.

نیمسال دوم  تحصیلی ← ماه‌های اردیبهشت و خرداد است.

نکاتی در رابطه با دوران جمع بندی کنکور

وقتی سرکلاس هستی صد در صد بهره رو ببرد ممکن است مبحثی رو یادبگیری که خونه باید چندین ساعت تایم بزاری برای یادگرفتن آن

مطالعه گروهی داشته باش یاد گرفتن با دوستان خیلی میتونه در یاد گیری ما مفید باشه

از فلش کارت وخلاصه استفاده کن 5 صفحه خلاصه خیلی بهتر از کتاب سنگین است

برای خودت یک محل مناسب برای درس خوندن پیدا کن بعضی ها در کتابخونه راحت هستند و بعضی ها درخانه

درس‌ها را مرور کنید

منظم باشید

استراحت کنید

به خوبی از خود مراقبت کنید

فرشته خلیلی – عضو تیم مشاوره تحصیلی مجموعه جهاد آموزشی

دوران جمع بندی کنکور

6 پاسخ

  1. خیلی مفید بود ✔️ یکی از مهم ترین اقدام های یه کنکوری جمع بندی حرفه ای و اصولی است واقعا مطالعه این مقاله نیاز همه دانش آموزان هست 👌🏻 بسیار عالی 🩵

  2. واقعا جمع بندی خیلی مهمه و اگر طبق اصول نباشه باعث سردرگمی دانش آموز میشه خیلی مفید بود خسته نباشید خانم خلیلی❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباطی

سلام دوست عزیز
در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد مجموعه مشاوره تحصیلی و آموزشی جهاد آموزشی میتوانید از طریق روش های زیر با ما در ارتباط باشید: