جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چگونه برای امتحانات نهایی درس بخوانیم؟

چگونه برای امتحانات نهایی درس بخوانیم؟ یه سوال که برای خیلی از شما پیش میاد، ایم مطلب رو بخون تا چند تا راهکار خوب یاد بگیری

چگونه برای امتحانات نهایی درس بخوانیم؟

راز موفقیت در امتحانات نهایی اینه که تمام جوانب رو بسنجید و تا جایی که میتونید فعالیت های قابل پیش بینی خودتون رو تمرین کنید در این صورت میتونید امتحانات نهایی رو با موفقیت پشت سر بگذرونید .

روش درس خوندن برای امتحان نهایی به دلیل خصوصیات بارز آن و تفاوتی که با امتحانات معمول دوران تحصیلی دارند همواره یکی از دغدغه دانش آموزان  است . به همین دلیل ، پیدا کردن راز موفقیت در امتحانات نهایی می‌تونه دستاورد بزرگی محسوب شود .

در این مقاله قصد دارم راجع به چگونگی درس خوندن برای امتحانات نهایی صحبت کنم .

فهرست مقاله

  •   برنامه ریزی درست
  •   کتاب درسی
  •   نمونه سوال
  •   روز و شب امتحان نهایی چه کار کنیم؟

برنامه ریزی درست

سعی کنید برای مطالعه خود برنامه ریزی داشته باشید واین برنامه متناسب با خودتان باشد . همه ما اهمیت برنامه ریزی رو می‌دونیم .اینکه بدون برنامه ریزی حتی اگر ساعت ها مطالعه داشته باشید نتیجه خوبی کسب نخواهید کرد . در واقع این برنامه ریزی ها نسخه ای نیست که برای همه یک جور پیچیده شود . برای داشتن این برنامه میتونید از مشاوران توانمند و متخصصان کمک بگیرید. به جای اینکه از برنامه های الکی استفاده کنید و خودتون رو فریب بدید ، باید برنامه ای بریزید که بهش تعهد داشته باشید و مو به مو انجامش بدید. از ساعت مطالعه کم شروع کنید و با گذر زمان و در طول هفته های بعد به ساعت مطالعه خود اضافه کنید.

دانش آموزان معمولاً در ایام امتحانات دچار کمبود وقت میشوند و به دلیل استرس زیاد نمیتونند همه فصل های کتاب درسی رو به دقت بخوانند ،بنابراین طبقه بندی مطالب کتاب قبل از مطالعه یک مبحث ، می‌تونه کمک زیادی برای پاسخ دادن به سوالات بکند . برای انجام این کار می‌تونید قبل از شروع درس از خود بپرسید که کدام مبحث را خوب بلد هستید ، کدام مبحث بسیار مهم است ، کدام مبحث به توجه بیشتری نیاز دارد و مداوم مبحث اولویت اول را برای مطالعه دارد .

کتاب درسی

برای موفقیت در امتحانات نهایی در مرحله اول باید خود کتاب درسی را خوب یاد بگیرید. یعنی قبل از اینکه سراغ حل تمرین و مسئله برید و قبل از اینکه از کتابهای کمک درسی استفاده کنید باید متن کتاب درسی را خوب بفهمید و متوجه شوید. سوالات امتحان نهایی با بار علمی تمامی داوطلبان سراسر کشور طراحی می‌شود. این سوالات درجه سختی خاص خود را دارند و هر گز خارج از سطح کتاب طرح نمی‌شوند .

شما باید با تمرکز زیاد کلمه به کلمه کتاب درسی را بخونید و روی آن تسلط پیدا کنید.

متن کتاب درسی  ،تمرینات و مثال های

 کتاب را مطالعه کنید ، سپس جزوه ها و تمرینات اضافه رو بررسی کنید .

نمونه سوال

در درجه اول باید تمام تمرین‌ها ، نمونه سوالات ، هر نوع مثال حل شده و یا حل نشده و هر چیزی که جنبه سوالی در کتاب درسی دارد را بخوانید و مسائل را حل کنید . بعد از آن سعی کنید تا حداقل نمونه سوالات ۵ سال اخیر امتحان نهایی را حل کنید . مطالعه و حل کردن این سوالات باعث می‌شود شما با دیدگاه طراحان سوالات امتحان نهایی آشنا شوید .

در اولویت قرار دادن سوالات سال های گذشته شما را بر مفاهیم اصلی و کلیدی مسلط می‌کند. با حل چند دوره امتحان نهایی اعتماد به نفس کافی به دست می‌آورید و با شکل سوالات کافی و شکل پاسخگویی آشنا می‌شوید .

روز و شب امتحان نهایی چه کار کنیم ؟؟

  1. شب های قبل از امتحان ، با دوستانتان راجع به اضطراب و استرس امتحان نهایی صحبت نکنید . ❌❌
  • دوش بگیرید و مطابق معمول هر شب استراحت کنید تا روز امتحان شاداب و سرحال باشید .😍
  • شام سنگین و چرب نخورید ‌.❌❌
  • خواب کافی داشته باشید . مطالعات نشان می‌دهد که نخوابیدن در شب امتحان ، عملکرد حافظه را نابود کرده و به شدت پایین می آورد .😵‍💫
  • سعی کنید صبح روز امتحان ، حدود 30 الی 45 دقیقه زودتر بیدار شوید تا نگاهی کوتاه به لیست مرور و فلش کارت خود بیاندازید .🧐
  • با توکل به خدا و یاد او امتحان را شروع کنید . ✨❤️

شیرمحمدی – عضو تیم مشاوره تحصیلی مجموعه جهاد آموزشی

چگونه برای امتحانات نهایی درس بخوانیم؟

9 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباطی

سلام دوست عزیز
در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد مجموعه مشاوره تحصیلی و آموزشی جهاد آموزشی میتوانید از طریق روش های زیر با ما در ارتباط باشید: