جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نحوه شروع تابستان

نکاتی در مورد نحوه شروع تابستان برای دانش آموازن

روز‌های پایانی تا کنکور را چگونه بگذرانیم؟

اگر شما هم با وجود مطالعه و تلاش کافی، در این روزها گمان می‌کنید چیزی بلد نبوده و نمی‌توانید در جلسه کنکور به سوالات پاسخ دهید، جای نگرانی نیست! بسیاری از داوطلبان اگر درگیر این تصورات نباشند با فکرهای منفی سراغ آنهاخواهدآمد .

اما چگونه می‌توان این روزها را به بهترین نحو و با بازدهی بالا در کنار مهار کردن افکار منفی گذراند؟

مواردی که می‌توانند در کنترل این احساسات روز‌های پایانی تا کنکور کمک‌کننده باشند عبارتند::

-برنامه‌ریزی درست و اصول

-اجتناب حداکثری از خواندن مطالب جدید

-مرور ذهنی مطالب

-تنظیم خواب

 -مدیریت استفاده از از فضای مجازی

-مرور خلاصه‌ها و کلیدواژه‌ها

-مرور تست‌های کنکور

درادامه منابع کنکور سراسری ۱۴۰۳ در دو دسته منابع شامل کتاب‌های درسی و کتاب‌های کمک آموزشی می‌باشد که شرکت‌کنندگان کنکور سراسری جهت کسب موفقیت در این آزمون باید آن‌ها را تهیه و مطالعه کنند. بنابراین اگر از شرکت کنندگان کنکور سراسری در یکی از رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی و یا هنر و زبان هستید، در اولین قدم باید از منابع مطلع شوید و سپس بر اساس آن‌ها برنامه‌ریزی داشته باشید و سطح آمادگی خود را افزایش دهید. توصیه می‌کنیم علاوه بر منابع ، اقدام به تهیه کتاب کمک آموزشی نیزنمایید تا با نحوه طراحی و سبک سوالات آشنا شوید.

تکنیک پیش خوانی

یکی دیگر از روش‌های نوین مطالعه کنکور سراسری، تکنیک پیش خوانی است

یکی از ویژگی های دانش آموزان موفق در پیشرفت درسی، پیش خوانی است. پیش خوانی یعنی اینکه دانش اموزان مطالب درسی را قبل از تدریس معلم در کلاس درس از قبل روخوانی یا مرور روزنامه وار کنند با این کار پیش زمینه‌ای از مطالب جدید را در ذهن خود خواهند داشت هر چند امکان دارد دانش آموزان مطالب را به طور کامل یادنگرفته باشند ولی با این کار یک پله از دوستان خود که در برنامه درسی خود پیش خوانی نداشته اند جلوتر هستند. با این کار (پیش خوانی) دانش آموز هنگامی که معلم مطالب درسی را آموزش می دهد به دلیل اینکه مطالب برای ذهن او  آشنا است دقیقا در ساخت شناختی دانش آموز سازماندهی می شود و این باعث می شود که مطالب را بهتر یادبگیرد و با دقت و تمرکز بیشتری به معلم توجه کند و اینجاست که یادگیری برای دانش آموز معنی دار می شود و حتی توانایی او در یادگیری بالا می رود و موفقیت دانش آموز در فراگیری مطالب درسی دوچندان می شود. نکاتی که در پیش خوانی باید در نظرگرفته شود.

    دانش آموز هنگامی که پیش خوانی می کند سعی کند نکات مهم را به خاطر بسپارد.

   . دانش آموز سعی کند که مطالب را حفظ نکند اما با دقت بخواند

   . با یکبار مرور کردن دانش آموز مطالب را بازیابی کند و برای خود توضیح دهد

یش مطالعه استخوان بندی کل مطلب را در  اختیار دانش آموز می گذارد به طوری که اگر احیانا بر سر درس تمرکز فکری اش از هم گسیخت یا احیانا دقایقی در درس تاخیر کرد محور بحث از دستش خارج نشود و آن چنان نباشد که تا آخر بحث هیچ یک از مطالب را متوجه نشود.

پنج فاکتور اصلی مقایسه آزمون های آزمایشی

مورد اول: میزان کیفیت و تشابه سوال های آزمون آزمایشی با آزمون کنکور

در همه ی آزمون های آزمایشی ممکن است تعدادی سوال مشابه با سوالات کنکور وجود داشته باشد و قطعا هر داوطلبی با این تبلیغات که سوالات آزمون های ما بیشترین شباهت به سوالات آزمون سراسری کنکور را دارد، مواجه شده است.بررسی کلی بین سطح سوالات موسسات : از نظر کیفیت سوال، آزمون های گاج و قلم چی گاهی سوالات شان بسیار سخت و گاهی برعکس بسیار آسان است.در آزمون های سنجش، سوالات عمومی مشابه به آزمون کنکور است اما سوالات تخصصی آن ، متاسفانه شباهتی به کنکور ندارد.

مورد دوم: جامعه آماری موسسات آزمون

مقایسه آزمون ها از نظر جامعه آماری: به طور قطع، آزمون هایی با قدمت بیشتر از جامعه آماری بالاتر نیز برخوردارند. آزمون های گاج (در طول سال از جامعه آماری بیشتری برخوردار است) و آزمون های گزینه 2 (در فصل اول که دارای طرح گام اول است، جامعه آماری بیشتری دارد.) از این نظر، پشت سر هم قرار می گیرند ولی هر دوی آن ها از جامعه ی آماری پایین تری نسبت به آزمون کانون برخوردارند. آزمون سنجش به طور کل جامعه ی آماری بالایی ندارد و فقط در بحث آزمون جامع، دارای جامعه آماری است.

مورد سوم: فواصل و زمان بندی میان آزمون های آزمایشی

هر چه برگزاری تعداد آزمون بیشتر باشد در نتیجه بودجه بندی خردتر ، و در نتیجه برای داوطلب مطالعه و برنامه ریزی کنکور کردن نیز راحت تر می شود،در عین حال داوطلب زود به زود خودش را مورد سنجش قرار می دهد،هم چنین مرور و عیب یابی نیز برای داوطلب آسان تر می گردد.

مورد چهارم :برنامه راهبردی ازمون ازمایشی کنکور

ما مشاور ها روی فاکتور برنامه ی راهبردی حساس تر هستیم که داوطلب نحوه ی مطالعه ، برنامه ای که با آن پیش می رود ، برنامه ی مرور مباحث و عیب یابی او ، هم پوشانی دروس در مطالعه ی او…به چه صورت است؟ آیا درست است؟ آیا موضاعات پیش نیاز و پس نیاز را رعایت می کند؟

مقایسه آزمون ها از نظر برنامه راهبردی: به طور کل همه ی آزمون ها از برنامه ی راهبردی برخوردارند اما به طور قطع آزمون هایی که از تعداد آزمون بالاتری برخوردارند ، به همان نسبت از برنامه ی راهبردی بهتری نیز بهره مند هستند.که در این صورت آزمون گاج و قلم چی را توصیه می کنم.

مورد پنجم :خدمات ، پشتیبانی و بحث هزینه های آزمون

از نظر هزینه ، آزمون سنجش بهتر است (هزینه کمتری دارد) اما از خدمات آن چنانی،کلاس های جانبی،بحث پشتیبان و مشاور و پکیج خاصی برخوردار نیست.

اگر بخواهیم از لحاظ کارآمدی بهترین منابع کنکور و پشتیبان خوب بررسی کنیم، آزمون قلم چی در ردیف آخر قرار می گیرد زیرا که از انتشارات قوی مانند گاج برخوردار نیست و تبلیغات بیزنسی آن بسیار زیاد است.

اهداف آموزش قلم چی بر این پایه است که بچه های داوطلب را برای آزمون جذب کند سپس بقیه ی خدمات خود را نیز برای آن ها ارائه دهد.از این نظر گاج بهتر است و دارای اپلیکیشن های قوی ای مانند گاجینو یا گاج مارکت ، سایت و منابع معتبر (فیلم های آموزشی) و نیز انتشارات قوی است.

گزینه 2 از نظر بنده ، جزوه های عالی، خدمات ، مشاوره و پشتیبانی خوبی دارد.هم چنین آزمون های گزینه 2 بسیار با نظم و منسجم برگزار می شود . به طور مثال در آزمون های قلم چی و گاج این مسئله اتفاق می افتد که دفترچه ی اشتباهی جلوی داوطلب قرار دهند یا سوالات داوطلب ریاضی با انسانی اشتباه شود، اما در گزینه 2 هرگز این اتفاق نمی افتد.

جمع بندی بهترین موسسه آزمون آزمایشی کنکور

آزمون قلم چی ایرادات و اشکالات هر داوطلب را پکیج می کند اما نمره ی منفی آزمون قلم چی این است که بیزنس پلن درست ندارد به طور مثال هزینه ی آزمون های قلم چی در شهر های مختلف با یکدیگر برابر نیستند یا برخی از آن ها از خدمات اجباری برخوردارند و برخی دیگر نه!

اما آزمون های گزینه 2 قیمت کاملا یکسانی در همه ی نقاط دارد و هم چنین دارای تعداد بالایی کارنامه برای توصیف وضعیت داوطلب است که خیلی مفید است.آزمون گاج نیز با نوسان کمتری از قیمت در مناظق مختلف برخوردار است.از نظر بنده اگر داوطلبی در شهری است که مشاور کنکور و معلم خوب دارد نیازی نیست حتما در قلم چی شرکت کند ، با گاج و گزینه ی 2 نیز می تواند کار خود را راه اندازد.اما قطعا این آزمون ها نیز معایبی دارند که قلم چی ندارد…

به طور کل از نظر بنده با وجود این که سوالات گزینه 2 را می پسندم ، ولی قلم چی و بعد از آن گاج را که از تعداد آزمون های بالاتری برخوردارند،توصیه می کنم.

آزمون آزمایشی متفاوت چقدر در موفقیت کنکور تاثیر دارد؟

اما در نهایت خیلی فرقی ندارد که داوطلب در کدام یک از این آزمون ها شرکت کند. اگر داوطلب خوب و با برنامه درس بخواند در هر مکانی (A B C) که باشد ، نتیجه ی مورد نظر خود را دریافت خواهد کرد.به طور مثال فاطمه شب خیز که رتبه ی یک در کنکور را کسب کرد و از دانش آموزان بنده نیز بود ، در آزمون های گاج شرکت می کرد، اما با توجه به درس خواندن و پشتکار او، اگر  در هر آزمون دیگری نیز شرکت می کرد؛ باز می توانست نزدیک به همین رتبه را به دست می آورد.

این که تبلیغات می کنند که با شرکت در آزمون های ما رتبه ی بالاتری می آورید، صرفا تبلیغ و جذب داوطلب است.به طور مثال گاج و قلم چی که برای جذب داوطلبان قوی به معدل های بالا بورسیه می دهند.

نتیجه گیری : اگر برنامه کلاس ها و مدرسه تون مطابق برنامه آزمون بخصوصی هست شما هم با برنامه همان آزمون پیش بروید. اما اگر براتون فرقی نداره با برنامه و سوالات قلمچی هماهنگ باشید. بخاطر غیرحضوری بودن آزمون ها نیازی هم به ثبت نام هم نیست و میشه با برنامه اش هم پیش رفت.پیش مطالعه به دانش آموز این قدرت را می دهد که توانایی علمی خود را ارزیابی کند و دریابد که چه مقدار از مطالب را می تواند به تنهایی و با مراجعه مستقیم به مدارک به دست آورد و به خوبی بفهمد.پیش مطالعه این قدرت را به دانش آموز می دهد که معلم خود را ارزیابی کند البته این توانایی در آغاز چندان برجسته نیست ولی به تدریج آشکار می شود مثلا اگر دانش آموزی در یک مطلب درسی 20 درصد مطلب را در می یابد بابد ببیند چند درصد دیگر را از طریق معلم مممکنه یک سال بهتون بد بگذره فقط درس باشه و کلاس کنکور باشه و کتاب باشه و … ولی به جاش یک عمر بهره ی این زحمات رو خواهید برد. شما شاید یک سال عمرتون رو فدا کنین اما به جاش سالیان خوشی منتظرتون خواهد بود. فقط به خدا توکل کنید و به خودتون اعتماد به نفس بدید و انگیزه داشته باشین و ارادتون رو قوی کنین یکی از فلسفه های ماه رمضان همین هستش که ما ارادمون رو قوی کنیم و در مقابل وسوسه ها مقاومت کنیم. شما هم باید در مقابل وسوسه ها توی این یک سال مقاومت کنید تا موفق بشین.در تابستان نگاه برنامه‌ی راهبردی به دو بخش است: نگاه به گذشته و نگاه به آینده.

دانش‌آموزانی که در تابستان با آزمون‌های کانون همراه می‌شوند در اولین آزمون که آزمون انتخاب واحد نام دارد کار مهمی را انجام می‌دهند. در واقع با شرکت در این آزمون نقشه و مسیر کل تابستان را روشن می‌سازند. پس از این‌که کارنامه را دریافت کردند بر اساس نقاط قوت خود و این‌که در کدام درس‌ها تسلط بیش‌تری دارند واحد‌های درسی خود را از سال آینده انتخاب خواهند کرد.در ادامه و آزمون‌های بعدی تابستان، نگاه به گذشته به میزان یک‌پنجم کتاب مطرح‌ شده و به صورت مستقل در آزمون‌ها می‌آید؛ یعنی هر آزمون متفاوت با آزمون قبل و از نگاهی دیگر طرح می‌شود.

درس‌های نگاه به گذشته به دلیل داشتن خصلت پیش‌نیاز بودن ناخودآگاه به تقویت پایه و ستون درس‌های سال آینده نیز کمک خواهد کرد؛ پس خود را برای آزمون انتخاب واحد و هم‌چنین کل تابستان آماده کن .

محدثه امشاسپند دانشجوی رشته فقه وحقوق و عضو تیم مشاوره تحصیلی مجموعه جهاد آموزشی

نحوه شروع تابستان

7 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباطی

سلام دوست عزیز
در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد مجموعه مشاوره تحصیلی و آموزشی جهاد آموزشی میتوانید از طریق روش های زیر با ما در ارتباط باشید: