جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

امتحان را ۲۰ بگیریم

چگونه امتحان را ۲۰ بگیریم؟ سال‌هاست که با نزدیک شدن فصل امتحانات جملات آشنای زیادی نظیر “فردا امتحان دارم هیچی نخوندم”، ” چگونه امتحان را ۲۰ بگیریم” به گوشمان خواهد خورد که ما را به تفکر وامی‌ دارد و تلاش داریم تا راه‌حلی برای پاسخ به آن بیابیم.

چگونه امتحان را 20 بگیریم؟

1_برنامه ریزی و اصول مطالعه 👇🏻👇🏻

اولین گام برای پاسخ به سؤال چگونه امتحان را ۲۰ بگیریم این است که با وسایل موردنیاز برای مطالعه نظیر مداد، برگه‌های یادداشت، نشانه گرها، جزوات، کتاب‌های راهنمای مطالعه، نمونه سؤالات آزمون و غیره در یک نقطه راحت بنشینید.
یکی از ترفندهای شب امتحان این است که با سازمان‌دهی کارها شروع کنید بنابراین تمام منابعی که برای دریافت و یادگیری موضوع در اختیار دارید، بر اساس موضوع، ترتیب زمانی و یا روش‌های دیگر سازمان‌دهی کنید و به‌طور منظم آن‌ها را مطالعه کنید.
شاید نیاز باشد که نکات مهم را با هایلایتر برجسته‌سازید.
نکته‌ی مهم این است که روش‌های سازمان‌دهی افراد با یکدیگر متفاوت است فقط کافی است بین مفاهیم ارتباط برقرار کنید.
شب قبل از آزمون باید پیش‌زمینه‌ی خوبی از موضوعات آزمون داشته باشید.
هدف شما از مطالعه شب امتحان باید بررسی و به‌روزرسانی مفاهیم باشد.
می‌توانید از کتاب‌های راهنمای تحصیلی برای فهم بهتر مفاهیم استفاده کنید در غیر این صورت بهتر است یادداشت‌ها و جزوات خود را اولویت‌بندی کنید.
ابتدا نکات اصلی موضوعات را بررسی کرده و سپس روابط علت و معلولی درزمینه موضوع و سایر ایده‌هایی که می‌تواند بروی یک سؤال مطرح شود را موردبررسی قرار دهید.
به این دلیل است که تأکید می‌شود به‌جای حفظ کردن مطالب سعی کنید که آن را بفهمید.

هنگام مطالعه ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بروی موضوع تمرکز کنید و سپس ۵ دقیقه به مغز خود استراحت دهید.
آموزش مفاهیم و ایده‌ها به شخص دیگر می‌تواند در یادگیری بهتر شما مؤثر باشد.
اگر می‌خواهید درک کنید که واقعاً مطلب را فراگرفته‌اید می‌توانید آن را به همکلاسی یا هر شخص دیگری که تمایل به همکاری دارد توضیح دهید. آموزش به شخص دیگر درک مفاهیم و برقراری ارتباط بین آن‌ها را برای شما ساده‌تر می‌سازد.
زمانی که در پاسخ به سؤالی دچار مشکل شده‌اید آن را یادداشت کنید و مجدداً مورد مطالعه قرار دهید تا زمانی که به‌طور کامل آن را درک کنید.
درنهایت یک یادداشت از مطالبی که آموخته‌اید آماده کرده تا قبل از امتحان بتوانید یک مرور کلی بر موضوعات داشته باشید.

2-خواب کافی 👇🏻

یکی از ترفند های شب امتحان داشتن خواب کافی می باشد. خواب کافی شب قبل از امتحان می‌تواند یکی از اصلی‌ترین کلیدهای موفقیت شما در آزمون باشد. ممکن است وسوسه شوید که تمام شب قبل از امتحان را بیدار بمانید اما نداشتن خواب کافی در شب قبل امتحان عملکرد مغز را با مشکل مواجه کرده لذا نمی‌توانید اطلاعاتی که آموخته‌اید را فرابخوانید بنابراین سعی کنید شب قبل از امتحان خواب راحت و کافی داشته باشید.

3_تغذیه مناسب 👇🏻👇🏻

جهت آمادگی در آزمون علاوه بر اینکه باید در خصوص نحوه مطالعه قبل از آزمون برنامه‌ریزی داشته باشید بهتر است به دنبال پاسخ به این سؤال که قبل از امتحان چی بخوریم باشید و لیست غذای مفید شب امتحان را نیز برای خود آماده کنید.
خوردن یک وعده غذایی مغذی و آماده کردن چند میان وعده سالم این امکان را برای شما فراهم می‌سازد تا در صورت نیاز سوخت موردنیاز بدن خود را تأمین کنید. مغز و بدن با یکدیگر در ارتباط‌اند بنابراین قبل از اینکه مطالعه را آغاز کنید بهتر است از بدن خود مراقبت کنید.
به حمام بروید، آب یا چای بخورید و از راحتی لباس خود اطمینان یابید.
تمرکز و آرامش برای جدی بودن مطالعه بسیار مهم است لذا برای همراهی بدن با ذهن سعی کنید که نفس عمیق بکشید و یوگا انجام دهید. اساساً این آمادگی برای کمک به یادگیری نیست بلکه به شما کمک می‌کند تا از مطالعه منحرف نشوید.
خوردن چند میان وعده سالم در طول مطالعه می‌تواند مفید باشد اما خوراکی‌ها را عاقلانه انتخاب کنید.
غذای ایده آل چیزی نیست که قند و کربوهیدرات بیش‌تری داشته باشد چراکه منجر به سقوط ناگهانی انرژی خواهد شد.
غذای مفید شب امتحان باید پروتئین بالایی داشته باشد، مرغ کبابی و تخم‌مرغ مواد غذایی حاوی پروتئین هستند.
خوردن دمنوش برای شب امتحان مثل دمنوش حاوی چای سبز می‌تواند سبب آرامش ذهنی شود.
شکلات تلخ نیز از خوراکی‌های مناسب شب امتحان است.
قبل از رفتن به محل برگزاری امتحانات یک صبحانه مقوی و سالم بخورید و سپس نگاهی اجمالی به یادداشت‌های خود بیندازید.

بدرخشیییید 💎✨

✍🏻 شیرمحمدی عضو تیم مشاوره تحصیلی مجموعه جهاد آموزشی

امتحان را ۲۰ بگیریم

20 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباطی

سلام دوست عزیز
در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد مجموعه مشاوره تحصیلی و آموزشی جهاد آموزشی میتوانید از طریق روش های زیر با ما در ارتباط باشید: