جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مدیریت دولتی

رشته دانشگاهی “مدیریت دولتی” به عنوان یکی از رشته‌های مهم و کلیدی در حوزه علوم اجتماعی و مدیریت، به دانشجویان امکان می‌دهد تخصص و مهارت‌های لازم برای مدیریت و اجرای سیاست‌ها، برنامه‌ریزی و کنترل عملکرد دولت‌ها و نهادهای عمومی را کسب کنند. در این مقاله، به معرفی و بررسی این رشته در ایران می‌پردازیم.

۱. آموزش و درس‌ها:

رشته دانشگاهی “مدیریت دولتی” در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. دانشجویان در این رشته با درس‌های متنوعی مانند سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی دولتی، مدیریت منابع انسانی در دولت، اقتصاد دولتی، حقوق دولتی، توسعه محلی و منطقه‌ای، مدیریت اجرایی در دولت، حاکمیت و حقوق بین‌الملل، مدیریت مالی دولتی و … آشنا می‌شوند.

۲. فرصت‌های شغلی:

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در حوزه‌های مختلفی از جمله نهادهای دولتی و عمومی، سازمان‌های بین‌المللی، مؤسسات مردم‌نهاد، شرکت‌های مشاوره مدیریت دولتی، مراکز تحقیقاتی و آموزشی دولتی، شرکت‌های خدمات مدیریتی، سازمان‌های غیرانتفاعی و … به عنوان مدیر دولتی، مشاور مدیریت دولتی، متخصص سیاست‌گذاری، مدیر منطقه‌ای و … فعالیت کنند.

۳. موسسات و مراکز تحقیقاتی:

در ایران، موسسات و مراکز تحقیقاتی و آموزشی بسیاری وجود دارد که به تحقیقات و آموزش در حوزه مدیریت دولتی می‌پردازند. این موسسات شامل دانشگاه‌ها، مؤسسات تحقیقاتی، مراکز مشاوره مدیریت دولتی، سازمان‌های دولتی و … می‌باشند که فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در آنها به عنوان پژوهشگر، مدرس، مشاور و … فعالیت کنند.

با توجه به نیاز به مدیران ماهر و متخصص در حوزه مدیریت دولتی به منظور بهبود عملکرد و ارتقاء کارایی نهادهای عمومی، رشته دانشگاهی “مدیریت دولتی” از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و برای دانشجویان علاقه‌مند به حوزه مدیریت و سیاست، یک گزینه شغلی بسیار جذاب می‌باشد.

مدیریت دولتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباطی

سلام دوست عزیز
در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد مجموعه مشاوره تحصیلی و آموزشی جهاد آموزشی میتوانید از طریق روش های زیر با ما در ارتباط باشید: